ישראל מתייבשת או שמשקרים לנו בפנים??

חוקי הפורום
לפני פרסום תגובות או נושאים, חובה לקרוא את חוקי הפורום
לא מוצאים את הידיים והרגליים? כנסו לאינדקס של הפורום לגישה נוחה לנושאים שנמצאים בו

ישראל מתייבשת או שמשקרים לנו בפנים??

הודעהעל ידי FreeThinker » ג' פברואר 08, 2011 4:58 pm

אני מניח שרובנו ראינו את הפרסומת של רשות המים, בכיכובה של רננה רז, בה היא אומרת: "2003 הייתה השנה האחרונה בה ירדה כמות משקעים גדולה מהממוצע, מאז ישראל עוברת 7 שנות יובש רצופות"

גם ראינו את הפרסומת של רשות המים בנוגע לכמות המשקעים השנה, או כמו שרננה רז אומרת: "נדמה שירד הרבה גשם, אבל עד היום ירדו רק 40% מכמות הגשם הממוצעת"

עד כאן הפמפום הממשלתי עובד יפה, שטיפת המוח בשיאה, כולנו מאמינים שאין מים, שהשנה היא כבר שנת הבצורת השביעית ברצף.
אבל מה קורה כשמאמתים את הנתונים עם הנתונים של אותה ממשלה מאותם צינורות ממש (תרתי משמע)?

נתחיל בכך שבסרטון השני (זה עם ה40%) מדברים איתנו על 40% מכמות הגשם הממוצעת רק שוכחים להגיד לנו שזה 40% מהכמות השנתית הממוצעת (והרי החורף לא נגמר, פברואר בד"כ הוא החודש הגשום ביותר), אם נשווה את הכמות שירדה בתקופה עד ה2.2.2011 לכמות הממוצעת שירדה באותה תקופה (מאז 1971) נראה שהמספרים מתקרבים ל75% ולא ל40% (בערד למשל ירדה 94% מכמות הגשם לתקופה זו, ברמת הגולן 77%, באר שבע 78% וחיפה 67%).

כנסו ל: http://www.ims.gov.il/IMS/tazpiot/RainObservations/ , בחרו את התאריך 2.2.2011 ולחצו על "אחוז מהממוצע לתקופה המקבילה".
אם בא לכם אל תשנו את התאריך, ככה יכנס אוטומטית התאריך של היום (שכולל את הגשמים הרבים שירדו בסופ"ש) ואז תראו את האחוזים אפילו גבוהים בהרבה (למשל רמת הגולן "עולה" מ77% ל86%). אני אוהב סטטיסטיקה, אפשר לשחק בה איך שרוצים, רק תנו את התוצאה הרצויה לכם ואפשר יהיה להראות את הנתונים כך שיתאימו לתוצאה, כך עושה רשות המים, כך עושה גם אני.

בקשר לסרטון הראשון בו מדברים על שנות יובש (יובש!! לא פחות מכך) מאז שנת 2003, לפניכם סיכום משנת 1998 ועד 2008 של המשרד לאיכות הסביבה, תראו למה רשות המים קוראת יובש, האם גם אתם הייתם קוראים לירידה של 95% מכמות המים יובש? ותסתכלו על חורף שנת 2004-2005 וחורף שנת 2006-2007 ותראו שיש מקומות בהם ירדו יותר מ100% מכמות הגשמים לעונה, זה ממש יובש רציני, תהליך המידבור בעיצומו, יאללה להעלות את מחיר המים זה בטח יוריד יותר גשם.
http://bit.ly/fexTVK

עכשיו תסתכלו על הטבלה הבאה, הלקוחה מאתר הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), הגוף בו משתמשת הממשלה להראות לנו את הנתונים שהיא רוצה שנראה, לפעמים היא גם מראה לנו דברים שהיא לא כל כך רוצה שנראה :) תסתכלו על שנת 2005-2006 (שלפי רשות המים הייתה שנת יובש) ותראו את כמות המשקעים לשנה זו ביחס לממוצע הרב-שנתי, יש מקומות בהם ירדו יותר משקעים מהממוצע (בערך ב20%).
http://www.cbs.gov.il/shnaton61/diag/01_04.pdf

עכשיו אפשר ללמוד כמה דברים:
1. ישנה תעמולה שיקרית נגדנו בנושא משק המים בישראל.
2. התעמולה נועדה אך ורק כדי לתרץ את העלאת מחיר המים.
3. יש נתונים מגורמים ממשלתיים שאי אפשר להתעלם מהם.
4. אותם גורמים שכחו להשוות נתונים לפני שהם מפרסמים אותם לציבור!!!
5. כדי להבין על מה דיברתי בסעיף 4 תסתכלו על שני הלינקים האחרונים, חפשו את חורף שנת 2005-2006, חפשו את איזור ת"א והשוו. האם באיזור ירדו 20% יותר משקעים מהממוצע הרב-שנתי או 20% פחות?
6. אי אפשר לסמוך על המדינה שתראה לנו נתונים נכונים, לכן אני אביא דוגמא לנתונים לא משוחדים מהקיבוץ שלי (שמודד את המים עצמאית), שימו לב לשנים המדוברות ב"פרסומת היובש", השנים 2003-2010 (2011 עוד לא הסתיימה), אתם תגלו דבר מדהים, מתוך 7 השנים הללו רק 2 היו מתחת לממוצע המשקעים הרב שנתי (וגם לא בהרבה) ו5 שנים היו גשומות מהממוצע: http://www.shamir.org.il/info/rain.htm
7. ישנם אנשים טובים שמודעים לפרופוגנדה ומוציאים את המידע החוצה ומגלים לנו את השקרים הממסדיים שמאכילים אותנו, אחד מהם זהו צור שיזף (למשל המאמר הבא: http://shezaf.net/%D7%A2%D7%99%D7%AA%D7 ... D7%9D.html), אחד אחר הוא שחף מזין (בכתבה הבאה: http://gemel.walla.co.il/?w=/3404/1747719/).
8. ישראל לא מתייבשת!! מייבשים לנו את המוח!! היו קצת יותר ביקורתיים כלפי מה שאתם שומעים, גם אם דוגמנית יפה מעבירה לכם את המסר.

שיהיה לכולנו חורף גשום ושמח :)
הנוסחה לחקר האמ"ת - אם מצאת, תאמין!!
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: ישראל מתייבשת או שמשקרים לנו בפנים??

הודעהעל ידי איש המפתח » ג' פברואר 08, 2011 6:14 pm

שוב אני נאלץ לחטוף את הפוסט הזה לאתר הראשי ברשותך...
בנוסף, אולי כדאי שלפני שישנו את הנתונים באתרים הללו, לצלם צילום מסך שלהם...
סמל אישי של המשתמש
איש המפתח
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהעל ידי FreeThinker » ג' פברואר 08, 2011 7:10 pm

תגנוב בכיף :)
זה רעיון טוב לעשות צילום מסך לכל הנתונים, אי אפשר לסמוך על שרתים של אחרים :)
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי avi82 » ג' פברואר 08, 2011 7:35 pm

אתה יכול להוסיף גם את המידע הבא לכתבה :

http://www.facebook.com/group.php?gid=221637685573

ואת המידע הבא :

http://www.themarker.com/tmc/article.jh ... 513_674888

ויש לזכור שבמשפחות מרובות ילדים קרי: החרדים זה יפגע בצורה קשה מאוד , וכן משפחות ערביות מרובות ילדים .

הייתי ממליץ לשים מודגש את המחיר שהיה והמחיר שאנו משלמים כיום, שאנשים יראו כמה יותר אנחנו משלמים . וכן לשים כמה כסף הממשלה גוזלת מאיתנו בסופו של יום .
לדבר לציבור במספרים זה עושה את האפקט לדעתי.
אותו דבר לגבי הכמויות מיים להראות בגרף ובמספרים את הכמויות שירדו במקומות השונים לעומת מה שמספרים לנו.
קצר וקולע בהתחלה ואחר כך שלב ההוכחות זה דעתי.

כל הכבוד FREE על עבודת התחקיר. מעולה ביותר ;T1
avi82
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי avi82 » ג' פברואר 08, 2011 8:01 pm

בנוסף לתגובה הקודמת שרשמתי ,יש לי שאלה שמעסיקה אותי הרבה זמן ואולי אפשר להוסיף אותה לכתבה :

איך חסרים 5 מטר בכנרת אם כל המיים שאתה מראה שירדו בשנים האחרונות ?

זה מאוד מאד מוזר וחשוד .

האם זה יכול להיות בגלל ההסכם שעשינו עם ירדן שאנו אמורים להעביר להם 50 מיליון קוב כל שנה ?
הרי אני מעריך שאת העברת המיים מבצעים על ידי צינור שעובר אליהם ולא על ידי משאיות ששואפות מיים ומעבירות לגבול ירדן ישראל. ואם כך אז האם יתכן שהצינור לא מזרים רק 50 מיליון קוב אלא הרבה יותר ? נגיד 500 מיליון קוב ? וזאת כדאי ליצור את השקר הגדול הזה ?

האם ההסכם הזה שנחתם אם ירדן להעברת המיים נעשה לא רק בשביל לעזור להם אלא גם בשביל לגרום לנו לאחר מספר שנים לשלם יותר ? כי הרי ידוע שהם חושבים שנים קדימה .

האם זה יכול להיות שיש זרימת מיים בלתי חוקית לשטחים בכמויות אדירות ?

האם יכול להיות שיש העברת מיים בצורה מכוונת מהכנרת אפילו נגיד לים כדאי לגרום ליצירת האשליה שחסרים מיים ?

אתם מוזמנים להוסיף לכתבה גם את המידע שניתן שבימים הראשונים של החורף החרמון קיבל מטר וחצי של שלג מה שלא היה כל שנה שעברה וזה ביום אחד בלבד :

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3998166,00.html
avi82
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי FreeThinker » ג' פברואר 08, 2011 9:42 pm

avi82 כתב:איך חסרים 5 מטר בכנרת אם כל המיים שאתה מראה שירדו בשנים האחרונות ?

חשבתי לענות לך באריכות על השאלה הזו, ואז נזכרתי שיש מישהו שכבר עשה זאת טוב ממני :)

סיבה שאנחנו מכורים לכינרת היא היסטורית – אנחנו רואים אותה ומתעלמים ממה שניסתר מהעין. ומכיוון שמדינת ישראל היא מדינה של היסטריה לאומית מאז היוולדה – הפך המוביל הארצי שבנייתו החלה ב-1953 והסתיימה ב-1964 למה שיפריח את הנגב ויציל אותנו מצמא. הוא היה מיותר כבר כשבנו אותו והפיכת הכינרת לסמל לאומי ולמדד מצב הרוח עם יצירת הקו האדום ונסיגת המים מגדותיה – משפיעים על השאיבה מממנה ומסיטים את הדיון מהעובדות הנכונות והאמיתיות.
הכינרת מכילה רק 5% מהמים שלנו. יש עוד 4 מאגרים ששני מאגרים הגדולים שבהם– מאגר ההר, אגם תת קרקעי עמוק שמשתרע מהגליל ועד הנגב ומכיל 40% מהמים ומאגר החוף, מאגר רדוד, שמשתרע מראש הנקרה לאורך כל החוף הישראלי.
אז אם הכינרת היא מאגר כל כך זניח, למה אנחנו מדברים רק עליה? כי מסיבות היסטוריות, חברת מקורות ותיכנון המים לישראל התייחסו אל הכינרת כאל המאגר העיקרי - מה שרואים – הוא מה שיש. קל לשאוב, קל לטפל ואין סכנה גדולה – מפלס המים יכול לרדת בשנה שחונה ועונה טובה של גשמים תתקן את המצב. הקו האדום העליון בכינרת הוא סכר דגניה – כשהכינרת גבוהה ממנו - גולשים עודפי המים לירדן, הקו השחור הוא פשוט קצה הצינורות ששואבים למוביל. תרצו עוד מטר – תאריכו את הצינורות במטר. כמה זה מטר? צריכת המוביל שווה לסנטימטר ביום. כמליון וחצי קוב. הארכתם צינורות במטר – היא הוספתם עוד 25% של מים למערכת. 160 מליון קוב (כמו כל המים שהותפלו ב-2009 במדינת ישראל). אז למה לא? פסיכולוגית. זה ירחיק את הגדות. לא נעים לראות אגם מתכווץ. שום נזק אבל הרבה היסטריה.

בקיצור, הסיבה ל5 מטרים החסרים זו שאיבה מהכינרת במקום ממקורות אחרים. אני מאמין שלאחר שתקרא את כתבתו של צור שיזף תקבל תשובה לשאלותיך: http://shezaf.net/%D7%A2%D7%99%D7%AA%D7 ... D7%9D.html
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי avi82 » ג' פברואר 08, 2011 10:36 pm

גם מה שאתה אומר סביר להניח נכון אך יתכן מאוד שגם מה שאני רשמתי נכון באותה מידה. וביחד עם זה זה עדיין מוביל לאותה שאלה : למה שואפים רק מהכנרת ? והתשובה היחידה שעולה לי ,היא כדאי ליצור את המראה לציבור שאין מיים בכנרת ואז אפשר לשלם פי 10 .
כי :
1.הציבור לא רואה את מה שיש מתחת לאדמה וכמה.
2.הציבור לא מתרגם 1.2 מטר, של קרח בחרמון למיים בקייץ ישר לכנרת
3.הציבור לא מודע ששואפים רק מהכנרת ולא מהאקפייר החוף כדאי לעבוד עליו
4.הציבור לא מודע לכך שעלות ייצור מיים בהתפלה, נמוכה פי כמה וכמה מהמחיר שמוכרים לו
5.הציבור לא מודע כמה מיים יש בכנרת, כמה מיים יש באקפייר, כמה מיים יכולים להיות מותפלים בשנה, כמה מיים הוא צורך בסך הכל, כמה מיים לצריכה הציבורית וכמה לפרטית,כמה מיים עוברים לירדן ,כמה מיים נגנבים דרך צינורות שמתחברים בצורה פירטית ומועברים לשטחים בלי שישלמו עליהם שקל . וכשהציבור לא מחובר למספרים אז אפשר לעבוד עליו עד מחר כמו שאומרים .
6.הציבור לא מודע כמה קוב ירד השנה ושנים קודמות באמת
7.הציבור לא מודע לכך שמאות מיליונים של קובים מתבזבים בגלל שהממשלה בכוונה לא דואגת לחפירה ותעלות של מיים שבמקום שיאבדו לים יעברו למאגרים וזה הזנחה של שנים.
avi82
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי FreeThinker » ג' פברואר 08, 2011 11:00 pm

אבי ,

אתה צודק בדבריך, העניין הוא שלא שואבים רק מהכנרת אבל שואבים מהכנרת מספיק כדי שיראה המחסור במים בישראל בצורה הכי טובה, הכנרת היא מפלס מצב הרוח הלאומי וכשהיא בשפל כך גם כולנו. לכן תמיד ישאבו ממנה כדי להתאים את מצבה למצב ששיווק "ישראל מתייבשת" צריך, הכל כדי לסחוט אותנו עוד, עד טיפת הדם האחרונה.
אם ירצו יפסיקו לשאוב למשך שנה אחת מהכנרת והיא תתמלא מחדש בלי בעיה, הרי הבעיה היא לא שאין גשם אלא ששואבים יותר מהר ממה שהיא מתמלאת בכדי להראות מצג שוא.
יש מקורות אחרים לשאוב מהם מים אבל כולם נטפלים לכנרת משום שהיא נראית לעין, כך קל לתמרן את דעת הקהל, כך קל לשקר למדינה שלמה.
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי איש המפתח » ג' פברואר 08, 2011 11:18 pm

free ו-אבי ,תודה על כל הרעיונות והדיון.

פרי, אם תוכל לעבות את הפוסט המקורי, להוסיף קצת ממה שאבי כתב וממה שאתה כתבת,
להוסיף קישורים לגרפים וכ"ו, זה מאוד יקל עליי את העבודה.
סמל אישי של המשתמש
איש המפתח
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהעל ידי אורית » ד' פברואר 09, 2011 12:11 am

FreeThinker כתב:הכינרת מכילה רק 5% מהמים שלנו. יש עוד 4 מאגרים ששני מאגרים הגדולים שבהם– מאגר ההר, אגם תת קרקעי עמוק שמשתרע מהגליל ועד הנגב ומכיל 40% מהמים ומאגר החוף, מאגר רדוד, שמשתרע מראש הנקרה לאורך כל החוף הישראלי.

אפשר בבקשה את מקוד המידע הזה?
תודה :)
אורית
חבר חדש
חבר חדש

הודעהעל ידי FreeThinker » ד' פברואר 09, 2011 12:33 am

אורית,

הציטוט שלי היה לקוח מהמאמר של צור שיזף, הלינק נמצא מתחת לציטוט.

ערן,

הממוצע יורד והוא דינמי אבל הוא לא דינמי עד כדי כך שהוא משתנה כל שנה, למשל חלק מהנתונים שהבאתי מתייחסים לממוצע הרב שנתי של משקעים בשנים 1961-1990, בדיוק כפי שנכתב כאן: http://www.ims.gov.il/IMS/tazpiot/RainObservations/

ניב,

אני אשתדל, אבל לאלו לינקים אתה מתכוון? את כל המקורות שלי למאמר שמתי בתוכו, גם לגרפים.
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי avi82 » ד' פברואר 09, 2011 6:48 am

מה היה קורה אם """ משרד הבריאות """ ,היה משקיע רק 10 מיליון שקל בפרסומת שתרוץ בערוצים השונים לשווק את חלב האם במקום כל האבקות שמשווקים לנו כתחליב .
סתם מחשבה וחלום שיתגשם כנראה רק כשיבוא משיח או כשיהיה מספיק אנשים שיתעוררו .
avi82
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי FreeThinker » ד' פברואר 09, 2011 7:56 am

avi82 כתב:מה היה קורה אם """ משרד הבריאות """ ,היה משקיע רק 10 מיליון שקל בפרסומת שתרוץ בערוצים השונים לשווק את חלב האם במקום כל האבקות שמשווקים לנו כתחליב .
סתם מחשבה וחלום שיתגשם כנראה רק כשיבוא משיח או כשיהיה מספיק אנשים שיתעוררו .

בוא נניח שאני חושב שיש קשר בין הנושא שהעלית לבין נושא הפוסט, איך בדיוק משווקים חלב אם???
חלב אם הוא לא מוצר מדף שאפשר לשווק, אם בא לי לרכוש חלב אם לאחר שראיתי פרסומת של משרד הבריאות, היכן אני משיג?
בכל מקום בו מפרמסמים תחליפי חלב מציינים שחלב אם הוא הטוב ביותר לתינוק אבל אם אין אפשרות לתינוק לקבל אותו (ויש מספיק סיבות) אז כדאי לתינוק לקבל תחליף חלב.
אם תוכל להישאר מרוכז בנושא "משבר המים" אודה לך, אני מנסה להרכיב כתבה מהפוסט הזה, חלב אם לא מתקשר לי לשום משבר מים..
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורית » ד' פברואר 09, 2011 11:26 am

FreeThinker כתב:אורית,

עם כל הכבוד אני לא מחשיבה דברים שמישהו אומר כמקור מידע מהימן.
האם אין כל מקור רשמי שמפרט מאיפה מדינת ישראל שואבת מים?
אורית
חבר חדש
חבר חדש

הודעהעל ידי איש המפתח » ד' פברואר 09, 2011 12:21 pm

FreeThinker כתב:אורית,

ערן,

הממוצע יורד והוא דינמי אבל הוא לא דינמי עד כדי כך שהוא משתנה כל שנה, למשל חלק מהנתונים שהבאתי מתייחסים לממוצע הרב שנתי של משקעים בשנים 1961-1990, בדיוק כפי שנכתב כאן: http://www.ims.gov.il/IMS/tazpiot/RainObservations/

ניב,

אני אשתדל, אבל לאלו לינקים אתה מתכוון? את כל המקורות שלי למאמר שמתי בתוכו, גם לגרפים.

הכוונה שלי היתה שאם תוכל לגבש את מה שנאמר בנוסף לידיעה המקורית שלך, מהדיון בינך לבין אבי, לכלל פוסט כולל עם הקישורים לגרפים וכ"ו,
זה יקל עלי את עבודת העריכה והפרסום.
סמל אישי של המשתמש
איש המפתח
חבר ותיק
חבר ותיק

הבא

חזור אל מדע וטכנולוגיה / אקלים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד