ענקית התרופות מפסיקה לפתח תרופות נגד דכאון!

כל מה שקשור לבריאות, תרופות, פסיכיאטריה וכ"ו
חוקי הפורום
לפני פרסום תגובות או נושאים, חובה לקרוא את חוקי הפורום
לא מוצאים את הידיים והרגליים? כנסו לאינדקס של הפורום לגישה נוחה לנושאים שנמצאים בו

ענקית התרופות מפסיקה לפתח תרופות נגד דכאון!

הודעהעל ידי יעל י. » א' אפריל 11, 2010 9:38 am

הודעה שקיבלתי היום מעמותת מגן לזכויות אנוש, בהתבסס על כתבה של הוול סטריט ג'ורנל מחודש פברואר:

*

ענקית התרופות גלקסו סמית' קליין

מפסיקה לחקור ולפתח תרופות נוגדות דיכאון

לראשונה בהיסטוריה הפסיכיאטרית יצרני התרופות עצמם מודים שאין שום הוכחה ליעילות תרופה נוגדת דיכאון

והם מסתמכים אך ורק על סקר מצב רוח סובייקטיבי

פורסם בוול סטריט ג'ורנל 5 פברואר 2010

חברת גלקסו סמית' קליין (GSK) הודיעה שהיא מפסיקה לחקור ולפתח תרופות נוגדות דיכאון חדשות ותתמקד בתרופות למחלות שעשויות להיות רווחיות יותר. זהו מהלך חסר תקדים, משום ש- GSK פיתחה חלק גדול מנוגדי הדיכאון הנמכרים ב- 20 שנה האחרונות.

רווחיה של חברת התרופות הענקית הזאת עלו ב- 66% ברבעון האחרון. בשנים האחרונות מרבית רווחיה נבעו ממכירת התרופות נוגדות הדיכאון פקסיל וולביוטרין. תרופות אלו דומות בהרכבן לפרוזק. בזכותן גרפה GSK ביליוני דולרים במשך שנים רבות. ברם, בעוד שב- 2002 תרופות אלו היוו 14% מסך כל המכירות. ב- 2009 הן זקפו לזכותן 2.3% מסך כל המכירות בלבד.

תרופות גנריות זולות הן שפגעו ברווחים. החברה מאמינה שהשקעה נוספת בשוק זה לא תהיה כדאית.

מר וויטי מנכ"ל GSK צוטט בוול סטריט ג'ורנל כמי שמייחס את הפסקת המחקר ופיתוח בין השאר לסיכון הכלכלי הגבוה. מחקרים קליניים בתרופות נוגדות דיכאון הם היקרים ביותר מבין כל המחקרים בתחום הפרמצבטיקה ובעלי הסיכון הגבוה ביותר. "בתרופות אנטי דיכאוניות אי אפשר לדעת אם תרופה מסוימת יעילה או לא לפני סיום המחקר. זאת משום ששיפור במצב החולים נמדד על ידי סקר מצב רוח סובייקטיבי ולא ע"י בדיקות דם או מדדים ביולוגים חד משמעיים", אמר.

"בתקופה שחברות ביטוח ומשקיעים בתעשיית הבריאות רוצים לוודא שהשקעתם תהיה רווחית, זו תהיה שגיאה אסטרטגית להשקיע במחקר כזה. מאותה הסיבה מפסיקה גלקסו להשקיע במחקרים בתרופות נוגדות כאבים. מעתה והלאה נתמקד במחלות כמו: אלצהיימר, פרקינסון, טרשת נפוצה ומחלות כרוניות נדירות אחרות".

סקר מצב רוח סובייקטיבי אינו מוכיח אם תרופה יעילה או לא. לראשונה בהיסטוריה הפסיכיאטרית יצרני התרופות עצמם מודים שאין שום הוכחה ליעילות תרופה נוגדת דיכאון והם מסתמכים אך ורק על סקר מצב רוח סובייקטיבי".

יהודה קורן, דובר עמותת מגן לזכויות אנוש, טוען ש"אין שום דרך להוכיח האם תרופה נוגדת דיכאון יעילה, משום שאין בדיקות מעבדה מדויקות המוכיחות שלאדם יש מלכתחילה מחלת נפש או דיכאון. זאת בעוד שקיימים מדדים לקיום מחלות רפואיות, וכן בדיקות מעבדה היכולות לתת מדד אובייקטיבי לגבי יעילותה של התרופה".

עובדה זו מצטרפת ומחזקת שורה של עובדות נוספות:

* מחקר שפורסם ב JAMA (מגזין הארגון האמריקאי לרפואה) בינואר 2010 קבע שתרופות אנטי דיכאון אינם יותר יעילות מפלסבו.
* 40% מהמחקרים על תרופות נוגדות דיכאון לא פורסמו בכלל, משום שתוצאותיהם היו שליליות ולא הראו שום שיפור משמעותי.
* הנשיא הקודם של ארגון הפסיכיאטריה האמריקאי ((APA סטיבן שרפסטין, אמר "אין שום בדיקת מעבדה המאשרת חוסר איזון כימי במוח".
* חברו ל- APA מרק גראף, אמר לאולפני CBS שהתיאוריה של "חוסר איזון כימי" היא תוצר של תעשיית התרופות. או במילים אחרות, תכסיס שיווקי לתרופות פסיכיאטריות.

הFDA קבע: "תרופות צריכות לעבור בדיקות מחמירות של בטיחות, איכות, ויעילות לפני שהן יכולות להימכר".
כשחברת תרופות מודות במה שידענו כל הזמן- שיעילותן של תרופות נוגדות דיכאון או תרופות פסיכיאטריות אחרות היא לחלוטין סובייקטיבית ואינה מסתמכת על מדע, נשאלת השאלה איך ה- FDA ממשיך לאשר את התרופות הללו וטוען שהן" בטוחות ויעילות"?

*

חדשות טובות! אני מקווה? אני לא סומכת על GSK בכל מה שהם עושים, גם לא במסטיקי ניקוטין שלהם או בזריקות ביתיות נגד קרישת דם. האם זה יותר טוב או פחות טוב שהם יתחילו להתמקד עכשיו במחלות כמו טרשת נפוצה ואלצהיימר?

תמונה
Refusing to serve the conquerors of nations, he sets out to conquer hearts
סמל אישי של המשתמש
יעל י.
חבר ותיק
חבר ותיק

Re: ענקית התרופות מפסיקה לייצר תרופות נגד דכאון!

הודעהעל ידי יוסי 25306 » א' אפריל 11, 2010 9:53 am

שיפסיקו לייצר את כל התרופות הפסיכיאטריות, ללא יוצא מן הכלל !

אין שום צורך בתרופות פסיכיאטריות, הן רק גורמות לתופעות לוואי ולא מביאות שום תועלת !
שניפגש בדברים הטובים !
סמל אישי של המשתמש
יוסי 25306
חבר קבוע
חבר קבוע

Re: ענקית התרופות מפסיקה לפתח תרופות נגד דכאון!

הודעהעל ידי limorwolf » א' אפריל 11, 2010 11:29 am

כן יעלי,אני מבינה את מה שאת אומרת...
אבל אני מצטערת, על פניו-חדשות מצויינות.ואולי דווקא בגלל לחץ ציבורי וחשיפה של אנשים כמוך (thumbs up)
אבל כשמעמיקים לקרוא רואים שמדובר בחוסר רצון לפתח תרופות חדשות בתחום הפסיכיאטריה ולהשקיע בתחומים רווחיים יותר (כן,כי מה אנחנו הפציינטים אם לא שוק בשר שמכניס כסף,בריאות ורווחה אמיתיים לגוף ולנפש?? מי שמע על זה..).התרופות הישנות עדיין יככבו על המדפים ויעשו שמות אצל אנשים.עתה הם פונים להרוס עוד קצת בתחומי האלצהיימר ופרקינסון ולדרוס בדרך עוד אלפי בע"ח במעבדות
NOTHING CHANGED
שינוי יבוא מחשיבה אחרת אצל הצרכנים-קורבנות.לא מחברות הענק הדורסניות ששמות את הרווחים כמטרה עליונה לנגד עינהם ולא את הבריאות המיטבית שכולנו זכאים אליה.כנראה שכחו מי הם ומה הם..
limorwolf
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי FreeThinker » א' אפריל 11, 2010 12:39 pm

יעל - החדשות הטובות שאני יכול לקרוא בין השורות זה שיש תרופה לאלצהיימר וטרשת נפוצה. אם לא יוכיחו שהתרופה עוזרת אז לא יוכלו למכור אותה ולגרוף עליה רווחים. אם GSK החליטו לזנוח (ולא חשובה הסיבה) את שוק המגה-מליארדי דולרים של תרופות פסיכוטרופיות ולעבור לאזור תרופות למחלות כרוניות כנראה שיש להם סיבה מספיק טובה. הם יודעים משהו שאנחנו לא, יש להם נוסחה לריפוי, אולי מצאו את הגן האחראי או הגנים האחראיים על יצירת המחלות, זו פריצת דרך ותקווה להרבה אנשים. אם החברה הזו או חברות אחרות יגרפו את הכסף זה לא מענייני, אותי מעניינת הידיעה שיש תרופה למחלות שנחשבו עד היום לגזר דין מוות.

כשחברת תרופות מודות במה שידענו כל הזמן- שיעילותן של תרופות נוגדות דיכאון או תרופות פסיכיאטריות אחרות היא לחלוטין סובייקטיבית ואינה מסתמכת על מדע, נשאלת השאלה איך ה- FDA ממשיך לאשר את התרופות הללו וטוען שהן" בטוחות ויעילות"?

את כל כך צודקת ומצער לדעת שהמצב לא שונה בהרבה בארץ משום שאנחנו לוקחים את המלצות הFDA כקודש הקודשים כשאנחנו רוצים לאשר תרופות לשיווק בישראל. האינטרס של הFDA הוא לא בריאות הציבור (אם כבר אז תחלואת הציבור היא חלק מהאג'נדה שלו) ואל לנו לתהות מדוע תרופה מסוימת אושרה לשימוש (ואחרת נפסלה), השיקולים הם כספיים בעיקרם. בכל זאת זו ידיעה חשובה שנועצת עוד מסמר בארון הקבורה של התרופות הפסיכיאטריות והפסיכיאטריה בכלל.

R.E.M - למה התכוונת בפרסום הלינק? רק עכשיו גילית על העמותה ועל אתר הבית שלה? מפריע לך שיש דברים חיוביים שקשורים בארגון הסיינטולוגיה? אתה לא חושב שענף הפסיכיאטריה ראוי לעיון מדוקדק ובעיקר שימושו של הענף הזה בתרופות פסיכואקטיביות והשפעתן על המטופל? אם תוכל להבהיר את הנקודה אשמח על כך, אני אינני סיינטולוג אך במקרה של הפסיכיאטריה אני מסכים עם עמדת התנועה\דת\ארגון. אשמח לשמוע על התנגדויות שיש לך בעניין הפסיכיאטריה והשפעתה על איכות החיים בעולם. (ההתנגדויות לסיינטולוגיה לא מעניינות אותי אישית משום שאיני סיינטולוג)

לימור - ממך לא הייתי מצפה לפסימיות שכזו.. :)
נכון שGSK הולכת להשתלט על עוד נתחי שוק בשיווק תרופות לצי-בור, אבל אפשר תמיד להסתכל על החצי המלא של הכוס. לאחר ההודעה הזו יש אנשים שלא ייקחו יותר תרופות פסיכיאטריות או יורידו את המינון. חברות התרופות ידחפו קצת פחות סמים פסיכיאטריים לשוק ויש סיכוי שתהיה גמילה המונית של אנשים שתגרום בעקבותיה למציאות חדשה של הרבה מאד משפחות שהיו עד היום מכורות לאשליות התרופות הפסיכיאטריות (ולפסיכיאטרים שרושמים אותם). האמון בדבריהם העתידיים של חברות התרופות ילקחו בערבון מוגבל עוד יותר וכן גם המלצותיהם ומרשמיהם של הפסיכיאטריים. ואולי אף יחליטו כמה פסיכיאטריים (מאלו שהשתכרו עד היום יפה ממרשמים של כדורים פסיכיאטריים) לשנות את המקצוע ואולי אפילו לספר את מסכת הלחצים המופעלת עליהם מאז שסיימו את התואר ועד שהתחילו לרשום מרשמים. בכל מקרה הייתי ממליץ לקחת את המידע החדש באופטימיות לעתיד... :)
הנוסחה לחקר האמ"ת - אם מצאת, תאמין!!
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי limorwolf » א' אפריל 11, 2010 1:38 pm

פרית'ינקר -ועל זה נאמר שלושת רבעי הכוס המלאה! כל הכבוד.
אני ריאליסטית כאן.חברות שסדר העדיפויות שלהן הוכח כלוקה בחסר בעבר-אני לא אשים בהם את מבטחי בעתיד,אלא אם עברו שינוי מאסיבי והפקת לקחים.
לא נראה לי שהתרחשות מסוג זה קרתה ולכן כל מפנה אחר שלהן אינו מענייני.
לגבי תרופות באופן כללי-יש כאלה שעוזרות ביותר-לא ניתן לפסול את כולן.אבל אצל רובן הגדול תופעות הלוואי והפגיעה באיברים אחרים בגוף פשוט יוצרת בעיות חדשות.אני אודה-יש סוג מסויים של תרופות שאני לוקחת ואני מרגישה שהן מרעילות לי את הגוף.ואני משתדלת לא לצרוך אותן יותר.
כל דבר שאינו טבעי לגוף שלנו לא ירפא אותו.זה כמו הנדסה גנטית רק בגוף האדם.
limorwolf
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי יעל י. » א' אפריל 11, 2010 2:26 pm

פרית'ינקר - אתה עדיין חושב שהם מעוניינים לרפא! :)
אגב FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), אתה יודע שהם הוציאו אזהרה לתרופה פסיכיאטרית/של הפסקת עישון בשם זיבאן, וולבוטרין (תחת עוד כמה שמות), כשתוכן האזהרה הוא שהתרופה גורמת למחשבות התאבדותיות? נקווה שגם את זה בישראל יקבלו כקודש הקודשים....

לימורי - מאז שהתחלתי לקרוא באתר הזה נהייתי מאמינה גדולה בכוח של תזונה.

יש לי ידיד עם טרשת נפוצה, סיפרתי לו שיש מחקר על זה שאספרטיים במסטיקים וכו' מעודד טרשת נפוצה. הוא הפסיק לצרוך אספרטיים ונראה איך יתקדם.

יש ראיון יפהפה, שלא יודעת אם ראית, עם רופאה שריפאה את עצמה מסרטן בעזרים טבעיים, תזונה וחיים בריאים יותר (כשהיא הייתה על ערש דווי).

40 דקות בערך ומלא מלא השראה.

אני מסכימה איתך שמה שלא טבעי לגוף לא ירפא את הגוף.

האמת שאם כבר דיברנו על קניסיולוגיה בעבר, יש לי ידידה שהיה לה סרטן וקיבלה טיפולים כימותרפיים שהרסו לה את הגוף, והיא הלכה לקניסיולוג אחד שבדק אותה ונתן לה תערובת של ויטמינים ותוספי מזון. חברה אחת הלכה אליו והוא גילה שהסתימה מרעילה לה את הגוף ועושה לה נשירה. היא הסירה את הסתימה והשיער חזר לגדול. אני ממליצה.. שלחי לי מייל אם את רוצה עוד פרטים.

אבי - כן. יותר מדויק אפילו שהוא נוסד על ידי ג'פרי שיילר, סיינטולוג, ותומס סאז, פסיכיאטר ולא סיינטולוג. כמעט כל סרטון שתראה באינטרנט נגד פסיכיאטריה הופק על ידי עמותת מגן לזכויות אנוש (CCHR). הם אפקטיביים מאוד בערעור השליטה שיש ליחסי הציבור הפסיכיאטרים על החברה.
סמל אישי של המשתמש
יעל י.
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהעל ידי FreeThinker » א' אפריל 11, 2010 2:48 pm

לימור - אני שמח לשמוע שאת ריאליסטית, אז אם כך...

לגבי תרופות באופן כללי-יש כאלה שעוזרות ביותר-לא ניתן לפסול את כולן

- אילו תרופות לדעתך עוזרות ביותר ואין להן תחליף טבעי? (אני לא מדבר על כל מה שקשור ברפואה מידית, מיון וכדומה)
- האם המחלות שבעטין צריך את התרופות הנ"ל לא היו נכחדות עם הזמן אילולא היינו משתמשים ב"תרופות" כדי לנסות ולהעלימן?
- אם המחלות המודרניות כוללות, לדוגמא, לחץ דם ובתור פתרון הרופא ממליץ לך כדורים (בדר"כ אתה נתקע אתם המון שנים קדימה) שיורידו לך את לחץ הדם כדי שתוכל לשוב כמה שיותר מהר לעבודה, האם לא ברור שאם הרופא היה רושם שבועיים חופשה על חשבון המדינה עם תזונה טובה ואוויר נקי, לא היה זה פתרון עדיף וזול הרבה יותר (גם אם זה היה על חשבון המטופל)?
- האם הרפואה המודרנית לא הלכה צעד אחד רחוק מדי בנסותה להבריא כל מחלה באופן פרטני ועם תרופה ייעודית? האם היא לא הייתה צריכה להסתפק בציבור בריא ולא במחקר על כל הרכב תרופה לכל זן מחלה?
- האם במקומות אחרים בעולם אליהם לא השתלטה עדיין הרפואה ה"סופר מודרנית" יש יותר חולים ואיכות החיים בהכרח ירודה יותר?
- האם אנחנו רוצים להגיע למצב בו האמריקאים נמצאים? שיוכלו עכשיו לקבל רפואה מודרנית תמורת ויתור על סמכותם להחליט על טיפול בשביל עצמם? האם לשם פנינו מועדות?

כל דבר שאינו טבעי לגוף שלנו לא ירפא אותו.זה כמו הנדסה גנטית רק בגוף האדם.

זה בדיוק הנדסה גנטית רק שהם לא משנים את הגנים אלא את הגלים במוח שמפרשים את האותות שהם מקבלים מהישות הגנטית שלנו. תרופות זה סם לכל דבר והוא מסוכן בהרבה מהסמים שנמצאים מחוץ לחוק. התרופות הפכו לסם יעודי לכל דבר ועניין, מי שלוקח אקמול יודע איך ישתנה מצב רוחו ואיך זה ישפיע על תודעתו. זה נכון לכל סוג תרופה, גם אלו שאת מחשיבה כ"עוזרות ביותר".
הנוסחה לחקר האמ"ת - אם מצאת, תאמין!!
סמל אישי של המשתמש
FreeThinker
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי limorwolf » א' אפריל 11, 2010 4:52 pm

אוי freethinker,איך תפסת אותי במילה!(ואתה עוד תשלם על העובדה שצריך להפוך את המקלדת לאנגלית ולכתוב שם ארוך בכל פעם שרוצים להגיד לך משהו:)
אין לנו ויכוח.אנחנו מסכימים על הכל.ראיית החיים שלך בנוגע לתרופות היא גם ראיית החיים שלי.
ההסתייגות הקטנה היתה לטובת דברים כגון:אינסולין לחולי סוכרת נעורים (לא מדובר בסכרת מסוג 2),לא הייתי ממליצה להפסיק לקחת אינסולין ככה סתם.
ואולי יש עוד כמה שלא עולים לי בראש.בעיקרון התשובות שמגולמות בשאלות ששאלת מקובלות עלי ביותר.אין ויכוח.

יעל-
החיים סובבים במעגלים..והפלא ופלא הסרטון הזה חוזר אלי חצי שנה אחרי ששלחתי אותו אלייך :)

מתוךהתגובות לפוסט של "נוטריצבטיקה דלוקס.."-

מאת לימור: 20 בנובמבר 2009 בשעה 11:40יעל
"באתר המצויין של conscious medianetworks
יש ראיון עם רופאה בכירה בשם לוריין דיי
כאשר היא בעצמה חלתה בסרטן והיתה על ערש מוות היא הצליחה להציל את עצמה
-היא סירבה לקחת כימותרפיה,את צריכה לשמוע מה היא אומרת על זה-ההקרנות והכימותירפיה אכן הורגות את האנשים
ראיון מעורר השראה ששווה להקשיב לו,הנה הלינק.."

"תודה לימור!!
"כימותרפיה והקרנות גורמות סרטן. החולים מופתעים ואומרים שהרופא לא ייתן להם משהו שגורם לסרטן כשכבר יש להם סרטן, אבל הם כן, כי הם לא יודעים מה עוד לעשות."
"לא רציתי לעבור כריתת שד, כי ידעתי שלא קיבלתי סרטן כי יש לי יותר מדי שדיים." (!! אדיר!)
וכל זה מגיע ממנתחת בכירה. מדהים.
עם זה למשל אני לא מסכימה: "המחלה מתחילה כי האדם אוכל וחי בצורה שהוא רוצה ולא בצורה שאלוהים רוצה." אני לא מסכימה כי ברגע שהיא מצהירה דבר כזה היא נותנת כוח לישות שהיא לא היא עצמה, וזה לא הנתיב לכוח אלא הנתיב לעבדות.
"במשך שנתיים המצב שלי הלך והתדרדר. ועדיין לא הלכתי לרפואה הקונבציונלית כי ראיתי יותר מדי חולים, אלפי חולים, מתים מהטיפול שניתן להם. כימותרפיה היא רעל, היא גורמת סרטן, כל רופא יודע את זה. קרינה… רופאים יגידו לך, 'אל תעבור יותר מדי טיפולי רנטגן, רנטגן גורם לסרטן!'. אבל כשיש לך סרטן, הם אומרים, 'אנחנו צריכים לתת לך כמויות עצומות של הדבר ממנו אמרנו לך להימנע כי הוא גורם לסרטן!'. ובכן, זה נובע מכך שרופאים לא יודעים איך לטפל בסרטן. לא מלמדים אותנו את זה כי חברות התרופות שולטות בחלק ניכר ממה שמלמדים בבתי הספר לרפואה משום שהן אלה שמספקות את מירב התקציבים למחקר והם מלמדות רק על כירורגיה ותרופות."
וואו.
היא מספרת שזה ידוע ברפואה ושזה מתועד שגידולים סרטניים גודלים בקצב כפול אם נושמים רק אוויר עומד ולא נושמים אוויר בחוץ. היא אומרת שאור השמש מקטין גידולים סרטניים פנימיים ולא גורם לסרטן עור.
"למים יש תפקיד קריטי. הגוף עשוי מ-75% מים. המוח עשוי מ-85% מים. מים, לא קולה או פפסי. לא חלב."
וידאו מדהים, בקיצור. הלוואי והייתי רואה אותו לפני שנה, כשהחברה שלי התחילה לעבור הקרנות. בינתיים כדאי להפיץ אותו לכל אדם שיש לו סרטן או לכל אדם שמכיר מישהו עם סרטן."

"כן,ד"ר לוריין דיי משלבת אמיתות מופלאות עם נגיעות של אמונה דתית
זה המקום שגם אני לא מתחברת אליו..
אני שמחה שאהבת יעל וכן-כדאי להפיץ אבל לחולים ולקרוביהם אבל לא כל אחד מוכן להקשיב..."

נוסטלגיה!
limorwolf
חבר קבוע
חבר קבוע

הודעהעל ידי יעל י. » א' אפריל 11, 2010 5:08 pm

ענק!

את ספריית הלינקים שלי כבר ראית... מעתה אני רואה שצריך להוסיף מי נתן לי כל וידאו. :)

3>
(לא גביע גלידה כי אם לב)
סמל אישי של המשתמש
יעל י.
חבר ותיק
חבר ותיק

הודעהעל ידי יעל י. » ו' אפריל 23, 2010 7:23 pm

הנה המקור לכתבה הזאת, קיבלתי במייל היום:

וול סטריט ג'ורנל: GlaxoSmithKline PLC said it will stop research into new antidepressants and focus on diseases for which it believes it can develop more valuable drugs, a major shift for a company that developed some of the biggest-selling antidepressants of the past 20 years.

Profits at the U.K. drug giant, which posted a 66% increase in fourth-quarter earnings Thursday, were long fueled by the antidepressants Paxil and Wellbutrin, which at their peak generated billions of dollars a year in sales. Similar medicines, such as Eli Lilly & Co.'s Prozac and Pfizer Inc.'s Zoloft, also generated big sales for those companies.

כן ירבו.

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... 69316.html

רק שלא יתעסקו לי עם הידיד שיש לו טרשת נפוצה.
סמל אישי של המשתמש
יעל י.
חבר ותיק
חבר ותיק

חזור אל בריאות הגוף והנפש / רפואה / תזונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 0 אורחים