פיטסבורג 1935 - יסודות שיווק ההפלרה כתרופה

איגוד של הפוסטים הקשורים בהפלרה

פיטסבורג 1935 - יסודות שיווק ההפלרה כתרופה

הודעהעל ידי Danton » ג' אוקטובר 19, 2010 7:23 pm

נושאים קשורים:
בסערת הוויכוח הסביבתי, לפעמים נשכח העיקר: פגיעה ממשית בבני-אדם על ידי זיהום תעשייתי. על-מנת להחזיר את הדיון לעיקרו, וכדי לקדם את המאבק בהפלרה שהינה דוגמה מובהקת ובעיקר מוכחשת לזיהום תעשייתי פוגעני, אני מביא כאן את החלק הבא מספר התחקיר של העיתונאי כריסטופר ברייסון - "הונאת הפלואוריד" (בגרסה גולמית וזמנית) ולחלק הזה תתאים הכותרת הבאה:


מקורות תהליך מתן ההכשר לפלואור, והפיכתו מרעל קשה לתרופה מטיבה


בארה"ב של שנות השלושים, הלכה והתחדדה המודעות לנזקים סביבתיים ובריאותיים של הפעילות האנושית. מודעות זו קיבלה ביטוי בבתי-המשפט, אשר היו מזכים את עובדים שנפגעו. אך מגמה זו היוותה איום כלכלי ממשי על אותן חברות מזהמות, שחיפשו דרך להתגונן: כך הוקמה "ההקרן להיגיינת האוויר". התארגנות זו ונוספות, הן אלו אשר סללו את הדרך להסתרת נזקים בריאותיים ואף מתן "הכשר" למזהמים קשים כגון אבק סלעים ואזבסט שגורמים להרס הריאות, הוספת עופרת לדלק ופלואור. מוקד נוסף לאותה פעילות של מחקר מדעי מוזמן לחיזוק עמדת התעשיות המזהמות היה "מכון מלון" אשר שכן בעיר פיטסבורג.

"מתקפה חדשה נגד ריקבון השיניים... תתקיים במכון מלון" (כותרת מאחד במאי 1935, ביונגסטאון טלגרם (Youngstown Telegram). חוקרי מלון "מצאו כי נוכחותו של גורם בתזונה בשלב מכריע בהתפתחות השינים, גורם לשיניים לפתח תנגודת לריקבון", הכריז העיתון. מדען של מלון, ג'ראלד קוקס (Gerald J. Cox) יוביל את המצוד אחר ה"גורם" המסתורי שמשפר את השיניים, וקרן בול (Buhl) הידועה של פיטסבורג, תממן מחקר על מכרסמים.

מכיוון שריקבון שיניים היווה בעיה מרכזית בארה"ב המתועשת, הסיפור היה מן הסתם חדשות טובות לרוב הקוראים, ובמיוחד לרופאי השיניים. אולם הכותרות היו חדשות טובות במיוחד לריי וידליין. חלק מהתאגידים הגדולים שמימנו את עבודתו של מכון מלון, נגררו לאחרונה לתקשורת עם סיפורים מאוד לא מחמיאים, והיו תחת מתקפה מתגברת של הקונגרס ובתי-המשפט.


חברת קרבייד ומחלת הסיליקוזיס

בטאון האביב של טיים היה אחד מכמה עיתונים וביטאונים שדיווחו על האירועים הזוועתיים של גשר גאולי (Gauley Bridge) במערב וירג'יניה, [קישורים בנספח במורד הדף] שם נהרגו כמה מאות כורים בעיקר מהגרים שחורים, מסיליקוזיס (צורנת), בשעה שקדחו מנהרה עבור חברת קרבייד (Union Carbide Company) בשנים 1932-1931.

הידיעות על מה שעתיד להיות האסון התעשייתי הגדול ביותר של אמריקה, הסתננו מן האםפלצ'ים לאט, אולם ב-1935 הפכו המתים במערב וירג'יניה לסקנדל הלאומי. מאות תביעות הוגשו נגד חברת קרבייד וקבלניה. מדי יום סקרו העיתונאים את ההיקף המדהים לפעמים של מחלות מקצועיות בתעשיות אחרות. חבר מושבעים אזרחי אוהד היה מזכה בקביעות את העובדים הפגועים במיליוני דולרים וגורם סכנה פיננסית ממשית לתאגידי תעשייה מובילים - ופאניקה אצל המבטחים שלהם. בינואר היה אמור הקונגרס לקיים שימוע וגשר גאולי עמד לסמל עבור אמריקנים רבים, את חוסר ההתייחסות הקשוח של תאגידים בעלי עצמה לבריאות עובדיהם.

תמונה

אסטרטגיית ההגנה של התעשיות המזהמות

ריי וידליין ומכון מלון היו במשבר גדול באותו אביב של 1935, כשעזרו לקרבייד ולתאגידים מובילים אחרים לספוג את זעם הציבור ולהתנגד לחוקים דרקוניים הדורשים ניטור יעיל יותר של זיהום האוויר בתוך בתי-החרושת. האסטרטגיה של התאגידים היתה ברורה: לתפוס שליטה על על המחקר הבסיסי, להוציא את השליטה במידע הרפואי מאיגודי העובדים, ובמקביל להשקיע ידע רפואי זה בידיהם של מומחים מטעם התעשייה. על פי אחת ההתכתבויות של וידליין, הוערכו צעדים אלו כ"חיסונים נגד הכעס על היוזמה הפרטית".

התאגידים המותקפים ארגנו קבוצת שדולה שנודעה בשם "הקרן להיגיינת האוויר" (Air Hygiene Foundation), מפני שכפי שציינה הקבוצה, "חוקים הגיוניים צריכים להתבסס על עובדות מוצקות", וייתכן שאולי חשוב עוד יותר, מפני "שנפתחו תיקי פיצויים בסך של חצי מיליארד דולר נגד המעסיקים, בשל תביעות נזיקין על מחלות הנובעות מתעסוקה".

לקרן להגיינת האוויר, שבסיסה היה במכון מלון, הייתה ב-1937 רשימת עמיתים שהכילה רבים מן השמות היותר ידועים בתעשייה, כולל ג'ונס-מנוויל, וסטינגהאוס, מונסנטו, פלדת ארה"ב, קרבייד, אלקואה ודופון. במשך רוב שלושים השנים הבאות, ייעצב הארגון - שייקרא מאוחר יותר "הקרן להיגיינה תעשייתית" את הדיון הציבורי על זיהום אוויר, כשהוא לוחץ על עמיתיו לשפר את תנאי העבודה בתוך המפעלים שלהם ללא כפייה, ובכך למנוע מתן מנדט לתחיקה, ויתחזק מחקרים רפואיים שיתמכו במעמדה הרפואי-חוקי של התעשייה בבתי-המשפט. מחקרים מסוג זה, שרובם נערכו במכון מלון, היו "חשובים גם לעמדות הרפואיות וגם לעמדות החוקיות בהכנה לתביעות המשפטיות", הצהיר ריי וידליין.

דוגמה להצלחת הקרן בהשפעה על הדיון לגבי זיהום אוויר וסיכונים בעבודה, הייתה המאמץ "לחקור" את את האסבסט. אחד מעמיתי הקרן, ג'ונס מנוויל, היה מראשי היצרנים של האסבסט, הסיבים הקטנים שנקשרו למחלות עובדים מאז 1918. בסוף 1967 השתמש ד"ד פול גרוס במעבדות הקרן להגיינה תעשייתית כדי לבצע מחקר רפואי משפיע שאפשר לעמיתי הקרן לערער על הטענה שסיבי האסבסט מסוכנים במיוחד.

מסקנותיו היו מוטעות - וגם עמיתיו המדענים במכון מלון חשדו בכך, כפי שדווח - אולם רווחי התאגיד וסבל העובדים הוארכו בדור כשמכון מלון משך זמן ב"מחקרים" שנתמכו בידי התעשייה. אפשר להאשים את השטף העכשווי של מוות ומחלות בין העובדים באסבסט - ופיצויים של 54 מיליארד דולר שנפסקו כנגד התעשייה - לפחות בחלקו את הקרן להיגיינת האוויר ואת השקדנות של אז של מכון מלון ומנהלו ד"ר וידליין [39].


אחד מהישגי מכון מלון ביוזמתו החדשה "לכבס" את הפלואור, הוא שאף עיתון לא גילה את הקשר החשוב - בין מחקר השיניים במכון מלון ובין השדולה של התאגידים המממנים את הקרן להיגיינת האוויר. בתחילת שנות השלושים הציף גל מידע חדש גם את ספריות הרפואה, על סכנות בריאות מחשיפה לרמות נמוכות של פלואוריד. כמה חברים בקרן להיגיינת האוויר הפנו שימת לב מרובה לעניין. כמו עם התביעות בעניין האסבסט ומחלת הסיליקוזיס, תאגידים גדולים עמדו בפני סכנה לתביעות ענק - על הנזק שנגרם לעובדים ולקהילות בשל חשיפה לפלואוריד תעשייתי.

[to be continued]

תמונה


חלק 3 - References

המקורות העיקריים ששימשו בכתיבת החלק הזה, מתוך נספח מראי המקום של "הונאת הפלואוריד", באנגלית:
http://www.files.e-shop.co.il/focus/pdf ... %D7%9D.pdf
פרק 3, הערות החל ממס' 32.


חלק 4 - נספחים והרחבה.

בהקשר של הכחשת הנזק הסביבתי ממקור תעשייתי ע"י מתנגדי התנועה הסביבתית והמכנים אותה "טרור ירוק" של מני הזויים צעקניים הדבקים ב"דת הירוקה" החדשה, להלן מספר קישורים (בחסות ה-NWO):

הגדרה כללית למונח זיהום אוויר בוייקיפדיה.

על תחלואה תעסוקתית:
http://www.beok.co.il/Category/Article/ ... 7%95%D7%AA

http://www.ima.org.il/mitmachim/web/cat ... ?catid=297

http://www.tasmc.org.il/460/2521.htm

http://www.ioh.org.il/

http://www.osh.org.il/site/newsletter/n ... _1004.html

הפוליטיקה של התחלואה התעסוקתית:
http://jhppl.dukejournals.org/cgi/pdf_extract/19/3/670

תחלואה בעקבות זיהום תעשייתי סביבתי:

1250 חולי סרטן - http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/S ... ntrassID=0

זיהום סביבתי ובריאות הציבור - http://www.matar.ac.il/eureka/newspaper26/docs/4.pdf

הקשר בין זיהום הסביבה לבין תחלואת ילדים
http://cafe.themarker.com/post/1266380/
http://hasviva.co.il/?p=9978

עמדת האגודה למלחמה בסרטן בנושא זיהום וסרטן:
http://ecowiki.org.il/index.php?title=% ... 7.98.D7.9F

על מכון מלון:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mellon_Ins ... l_Research
http://en.wikipedia.org/wiki/Andrew_W._Mellon

על אסון גשר גאולי:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hawks_Nest_Tunnel_Disaster
http://www.authorsden.com/categories/st ... 7&id=26022
http://historymatters.gmu.edu/d/5089

אסון תעשייתי סביבתי אחר הקשור בשמה של חברת קרבייד:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bhopal_disaster
http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/p ... html/6.stm


אזבסט:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7% ... 7.A1.D7.98

על הקרן להגיינת האוויר:
http://en.wikipedia.org/wiki/Air_Hygiene_Foundation
http://www.sourcewatch.org/index.php?ti ... Foundation

סיליקוזיס (הרס הריאות משאיפת אבק סלעים):
http://arch1design.com/blog/2009/11/18/ ... me-forgot/

THE SCIENTIFIC BASIS OF CHEMICAL SAFETY--PART 2: STANDARDS THAT KILL
http://www.ejnet.org/rachel/rehw416.htm
הטעות הינה אנושית. אך לדבוק בה, זהו מעשה שטן.
danton.dechoc @ gmail.com

בפורטל ההפלרה, כבר ביקרתם?
סמל אישי של המשתמש
Danton
חבר ותיק
חבר ותיק
 
הודעות: 1494
הצטרף: ב' מרץ 01, 2010 5:56 pm
מיקום: על פני האדמה, בינתיים


חזור אל הפלרה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 0 אורחים